25
Mart
2017
Cumartesi
15:26:24
Giri㡹fam Yap S˵llanᮬara Ekle Sitemizi Tavsiye Edin RSS


Yaşam

Betülce İkizce Moda

Betulce 2011

Doktor Astro

Balık Burcu Anne ve Çocuk

Basında Biz
HaberTürk TV Konuğuyduk

TV Programları

MotherandBaby Dergisindeyiz

WEB sitelerindeyiz

TRT de ikizanneleri.net Tanıtımı

Sitemiz Hürriyet Gazetesinde


Uzman Görüşü

Prof.Dr. Nejat Narlı
Çocuk Hastalıkları
ÇOĞUL GEBELİK

Op. Dr. Ahmet Kahraman
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Abdominoplasti

Dt. Ahmet Kerküklü
Diş Hekimi
Çocukta Ağız ve Diş Bakımı

Yrd.Doç.Dr. İlkim Çıtak Karakaya
Fizyoterapist
Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları

Pedagog Nil Tuncalı

Bir Kadın ve İki Erkek

Uzman Dr. Şule Sümbül
Psikiyatr
ÖZGÜVENLİ ÇOCUKLAR

Prof.Dr. Yaşare Arnas
Okul Öncesi Eğitim
İkizlere ve İkiz Annelerine Merhaba
İkizlerimiz
İkiz Bebekler İçin Yatak Çözümleri
[19.10.2008]

 

İkiz bebekler için yatak çözümleri de diğer konular gibi iyi düşünülmesi ve iyi planlanması gereken bir konudur. Yatak, bebeğinizin en önemli ihtiyacıdır. Gününün yaklaşık 16 saatini yatağında uyuyarak geçireceği düşünülürse  yeni doğandan çocukluk çağına kadar yatak çözümlerinin nasıl olması gerektiğine doğru karar vermelisiniz. İyi bir yatak seçimi nerdeyse hayati öneme sahiptir.

 

Günümüzde bebek yatağı üretimi ayrı bir uzmanlık konusudur. Bu nedenle aileleler rahatlıkla istedikleri çeşitte yatak modellerine ulaşabilemektedirler. Ev ve aile düzenine uygun çözüm bulamayanlar ise sipariş ile istedikleri şekilde yatakları ve mobilyaları yaptırabilmektedirler.

Bu makalede ikiz bebekleriniz için seçebileceğiniz yatak çeşitleri araştırma sonuçları verilmektedir. Yatak çeşitleri üzerine değerlendirmeler yapılmakta ve ikizler için önemli konulara değinilmektedir. Bebeklerinizin oda düzeni ve uyku konuları ise ayrı çalışmalarda incelenmiştir.

 

 

 

Mobilya (Karyola) Seçimi

 

Bebek karyolası,  yanları yüksek korkuluklarla çevrili küçük yataklara verilen addır. Bebek karyolasının pek çok çeşidi vardır. Karyola yada yatak seçerken dikkat edilecek başlıca konular aşağıda özetlenmiştir.

 

 • Korayola malzemesi ahşap ise doğal mobilyadan yapılmalıdır.
 • Boyası kurşun içermemeli ve bebekler doğmadan önce boya kokuları giderilmiş olmalıdır. Bebek karyolası bebeğin sadece uyku değil uyanık olduğu zamanlarda da vakit geçireceği yerdir. Bebek tutunup kalkmaya başladığında ağzını yatak mobilyasına sürecek dişler çıktığında ise karyolayı diş kaşıma amacıyla da kullanabilecektir. Bu ve diğer nedenlerle karyola boyarmaddesinin kansorejen madddeler içermemesi gerekmektedir.
 • Anne-baba adayı beklenen doğumdan yaklaşık 30 gün önce karyolayı hazırlatmış olmalıdır. Ancak çoğul bebek annelerine,  ikiz bebeklerin erken doğarak süpriz yapmaları nedeniyle, 31. haftada mobilyaların tamamlamalarını öneririz.
 • Bebekleriniz büyürken yatak yüksekliğini ayarlamanız gerekeceğinden yükseklikleri ayarlanabilir karyola seçmelisiniz.

 

Bebek Yatağı ve Diğer Gereçler

Bebek yatağı seçilen bebek karyolası ile uyumlu olmalıdır.

 • Hava alabilen, antibakteriyel yatak seçilmelidir.
 • Bebeğinizin konforu ve sağlığı için  lateks dolgulu bebek yatakları kullanılmalıdır.
 • Kalite onay belgeli yatak ürünleri seçilmelidir.
 • Yatağı kaplayan döşeme kolay temizlenebilen bir yüzeyle kaplanmış olmaldır.
 • Yatak malzemesi kadar yatağı çevreleyen korunaklı kumaş da pamuklu ve korunaklara bağcıklarla tutturulabilir olmalıdır.
 • Yatağın üzerine çiş, kusma veya başka bir sıvı akmasına karşı korunak sağlayacak bir kaplama geçirilebilir. Yatağda lastikle geçirilebilen alez türü korunaklar kullanılmalıdır.

Bebek Yatağı Çözümleri

Burada seçebileceğiniz bazı yatak çeşitleri sıralanmıştır.

Sepet Beşik

Yeni doğan beşiğidir. Bebeğin ilk 6 ayında kullanıma uygundur. Kapladığı alan az olduğundan mekanlar arasında taşınabilir. İkiz bebekler için de ikiz beşik tasarlanabilir. Anne ve babalar  kendi yatağına bu beşikleri yaklaştırıp gece boyunca hafif doğrularak bebeklerini kontrol edebilirler.

 

 

 

Sallanan Beşik

Bebeğin gaz problemlerine karşı kullanılabilecek bir çözümdür. Bebeklerin sallama ile daha kolay uykuya daldığı sakinleştiği görülmüştür. Bu nedenle bu tür bir çözüm tercih edilebilir. Bebek karyolasının da sallana tipleri vardır. Mekanizma, karyolaya  dokunulduğunda yatağı hafifçe sallar. Bebek büyüdüğünde veya  bebek uyanık iken de yatağın hareket etmesi istenmiyorsa sallanmayi önleyen fren sistemli çözümleri tercih edilmleidir. Beşiğinizi almadan önce bu konuda bilgi alınız.

 

 

 

 Portatif Beşik

Portatif beşiğin ayak kısımları tekerleklidir. Rahatlıkla bir yerden bir yere yaşınabilir. Boyutları bebek karyolasına göre daha küçüktür. 0-1 yaş arası rahat kullanılabilir. Ayaklardaki tekerleklerin kilitlenebilir (sabitlenebilir) olması gerekmektedir. Bu tür yataklardaki korunaklar parmaklık şeklinde ise parmaklık araları dar olmalıdır ve pamuklu bir kumaşla çevrelenebilr.

Portatif yatakların en önemli avantajı annenin evdeyken bebeğini de istediği odaya götürülebilmesidir. Bebek uyanıkken de anne işleriyle uğraşırken bebek yalnız kalmamış olur. Örneğin banyo sırasında iki bebekten birini yıkar iken diğerini göz önünde portatif yatağına koyup yanınızda tutabilirsiniz.

 

 

 

 

 Park Yatak

Portatif yataklardan seyehat tipi olanlar ise katlanıp taşınabilir olanlardır.   Katlanabilir, kılıfı yıkanabilir ve kolayca taşınabilir. İkizler küçük iken seyhata giderken taşınabilmesi büyük avantaj sağlar.

Bu yataklar oyun parkı olarak da kullanılabilmektedir. Ancak boyutları küçük olduğundan 1-2 yaşından sonra bebeklerinizin ihtiyacına yanıt vermekte yetersiz kalabilir.

 

 

 

 

Bebek Karyolası (Bebek Beşikleri)

Parmaklık şeklinde korunağı olan, korunakları yükseltilip çıkarılabilen karyola tipidir. 70x140 cm lik karyolalar bebeklerin 5 yaşına kadar rahatlıkla kullanılabilir. Sallanan, çekmeceli tipleri vardır. İlk iki-üç yıl korunakları rahatlıkla kullanabilrsiniz. Bebeğinizin yataktan inme performansına göre 2. yaştan itibaren korunakların kaldırılması söz konusu olabilir. Korunaklardaki parmaklıklar arası mesafeler bebeğinizin başının geçemeyeceği genişlikte olmalıdır. Bebeğinizin ayağı, eli de sıkışmamalıdır. Bu nedenle yatağı iç kısımda saran pamuklu kumaştan hazırlanmış bir korunak sistemini de yatağınıza almalısınız. Genellikle bebek uyku setleri içerisinde bu parçalar yer almaktadır.

 

Çocuk Yatağı (Karyolası)

Çocuk yatağı yürüyebilen çocuklar için düşünülen ve ölçüleri 90x100 cm yetişkin tipi  yataktır. Bu yataklarda yanlarda bebek karyolasındaki gibi korunaklar yerine yatağın iki yanına yarım korunak konulmuştur. Çocuk rahatlıkla yatağından inebilir. Yatağın yerden yüksekliği 45-50 cm civarında ise korunaksız da yatılabilir. Bu durumda, düşme tehlikesine karşı yatağın yanına döşeme üzerine minder benzeri koruyucular koymalısınız. İkizlerinizi üç veya dört yaşından itibaren çocuk yatağına geçirebiliriniz.


Bu makalenin tüm hakları www.ikizanneleri.net´e ait olup izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. İkizleriniz için tercih ettiğiniz yatak çözümlerinizi bize yazın yayınlayalım. bilgi@ikizanneleri.netwww.ikizanneleri.net   (19.10.2008)   Hit: (95789)   Sayfayı Yazdır   Yazıyı Tavsiye Edin     Paylaşın..

Yorumlar..Yorum yazabilmek için üye olmalısınız..

gülçin topçak karabulut 28.09.2011 15:44:31
ben de ikiz bebek bekliyorum.hemileliğimin 17. haftasındayım.park yatak almayı düşünüyorum.pek çok yerden edindiğim bilgi en kullanışlı yatağın park yatak olduğu yönünde.bebeklerimi çok merak ediyorum,doğsalarda sevsem.:)))
DİDEM SİVURAN 02.09.2009 00:42:23
merhaba bizde ikiz kızlarımız için park yatağı tercih ettik ve iyide etmişiz ben park yatağı bütün bebek bekleyen annelere tavsiye ediyorum şuanda kızlarım ikibuçuk yaşındalar odaları ufak olduğu için yavruluğu yatağı tercih ettik çok memnun kaldık
Burcu Ozbiltekin 18.11.2008 12:16:13
Kizlarim 2,5 aylik oluncaya kadar kendi odamizda tek park yatak icine ikisini yan yana yatirdik. 2,5 aydan sonra kendi odalarinda ayri ayri karyolarinda yatirmaya basladik. Karyolalari dogal ahsap ve boyasiz tercih ettik.
Tüm Yorumları okumak için tıklayınız.. Toplam(5)Diğer İkizlerimiz;
 • İkizler İçin Uyku Rutini
 • Araba (Oto) Koltuğu, ikiz bebek ailelerinin konforudur
 • Yenidoğan Bebek Bakımı
 • Yaş Günü Partisi Planlaması-Yapılacaklar Listesi
 • İkizleri Aynı Giydirme
 • İkiz Bebek Bakıcılığı
 • İkiz Bebeklerin Banyosu
 • Mama Sandalyesi Gerekli Mi? (Deneyimli İkiz Annelerinin Katkılarıyla)
 • İkiz Bebek Taşıma Sistemleri (İkiz Bebek Arabaları)
 • İkiz Bebek isimleri (Adıyla büyüsün )
 • Burcu´nun Ek Gıdaya Geçiş Dosyası
 • Boy-Kilo Gelişimi (1-5 yaş)
 • Vitamin-Mineral Dosyası • Üyelik
  Kullanıcı Adı:
  Parola:
  Beni Hatırla

  .: Parolamı Unuttum..

  .: Üye Olmak İstiyorum :.

  Yazarlar

  Emel

  Bir PI var içimde..

  fulya aydıner

  Bilişimin Yıldızları

  Aslı

  Lütfen Kemerlerinizi Bağlayınız

  Esra, üçüz Annesi

  Bir taşınma hikayesi

  Dilek

  Organik İşler Bunlar

  Naz

  Anneme söylemeyin çok üzülür…

  Sinan Akyüz

  Evim evim güzel evim!..

  Burcu

  Büyüdüm Ben

  Esin

  İkizanneleri Grubundan gelen mailler

  Hande

  Kızlarım Büyüyor

  Selen-Ceren, İkiz kardeşler

  Sonsuz Sevgi

  Destekliyoruz
  Çocuk İstismarına HAYIR

  Çocuk Kitapçısı

  Ücretsiz Pedagojik Danışmanlık (Kardeş Site)

  SE-CE MATBAA

  ÇİDER

  www.twinsclup.com

  twinsclup.com
  www.ikizannelerigrubu.com

  İkiz Anneleri Grubu

  © Copyright 2008 - İkizAnneleri.net - Her hakkı saklıdır.
  Ana Sayfa | Hakkımızda | Güncel Haberler | Gebelik-Doğum | İkizlerimiz | Eğitim-Okul | Sağlık | İkizlerle Hayat | Annelerin Mutfağı | Deneyimlerimiz | İkiz Babaları | Özel İkizler | Etkinlik | İletişim
  Bu sitenin hiç bir kurum veya kuruluş ile bağlantısı yoktur. İkiz annelerine hediye edilmiştir.