25
Mart
2017
Cumartesi
15:37:54
Giri㡹fam Yap S˵llanᮬara Ekle Sitemizi Tavsiye Edin RSS


Yaşam

Betülce İkizce Moda

Betulce 2011

Doktor Astro

Balık Burcu Anne ve Çocuk

Basında Biz
HaberTürk TV Konuğuyduk

TV Programları

MotherandBaby Dergisindeyiz

WEB sitelerindeyiz

TRT de ikizanneleri.net Tanıtımı

Sitemiz Hürriyet Gazetesinde


Uzman Görüşü

Prof.Dr. Nejat Narlı
Çocuk Hastalıkları
ÇOĞUL GEBELİK

Op. Dr. Ahmet Kahraman
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Abdominoplasti

Dt. Ahmet Kerküklü
Diş Hekimi
Çocukta Ağız ve Diş Bakımı

Yrd.Doç.Dr. İlkim Çıtak Karakaya
Fizyoterapist
Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları

Pedagog Nil Tuncalı

Bir Kadın ve İki Erkek

Uzman Dr. Şule Sümbül
Psikiyatr
ÖZGÜVENLİ ÇOCUKLAR

Prof.Dr. Yaşare Arnas
Okul Öncesi Eğitim
İkizlere ve İkiz Annelerine Merhaba
Röportaj
Ayşenin İkizleri
[26.06.2009]

Vatan Gazetesi anne-çocuk yazarı Ayşe Aydın, bizden biri.Ayşe Aydın kimdir?

Ayşe Aydın 1974 yılında, İstanbul´da doğdu. İlköğrenimini Çengelköy İlkokulu, orta ve lise öğrenimi Özel Eyüboğlu Lisesi´nde tamamladıktan sonra, 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Aynı yıl Sabah Dergi Grubu´nun reklam servisinde işe başladı. İki yıl boyunca, Harper´s Bazaar dergisinin reklam müdürlüğünü yaptıktan sonra Sabah´ın internet sitelerinin satışından sorumlu oldu. NTV´ye reklam bölümünü yönetmek için geçtiği 2000 yılında eşi ile tanıştı ve bir sene sonra görevinden istifa ederek evlendi. 2002 yılında kendini yeni kurulmakta olan Vatan Gazetesi´nin reklam bölümünde buldu.

2004 yılında tüp bebek yöntemiyle ikizleri Defne ve Ege´ye hamile kaldı. Aynı zamanlarda, Vatan Gazetesi´nin hafta sonu eklerinde muhabir olarak göreve başladı. Tüp bebek tedavisi sırasında yaşadıklarını ve gözlemlerini iş yerinde anlatırken bunları yazıya dökmesi istendi. Böylece "Ayşe´nin İkizleri"nin ilk yazısı Eylül 2004´de yayınlandı.

O zamandan beri hamilelik, doğum, annelik psikolojisi, bebek ve çocuk bakımı, eğitim, davranış, gelişim ile ilgili birçok yazı yazdı ve uzman kişilerle röportajlar yaptı. Bizde bu ay ki röportajımızda kendine yer vermek istedik.
 
 
RÖPORTAJ :
Fulya Aydıner,
İkiz annesi,
ikizanneleri.net, 
İstanbul

 

 
Hamilelik sürecinde annenin beslenmesi, çocuğun gelişimi ve hatta tüm yaşamı boyunca hastalıklara karşı direncinin yüksek olması konusunda birçok görüş var. Sizin bu konulardaki görüşleriniz nelerdir?
Ayşe Aydın : Hamilelik süresince anne elbette iyi beslenmeli. Her gün et, balık, meyve, sebze, tahıl, buğday, süt ve süt ürünlerini harmanlayarak kendine zevkine göre bir menü yaratmalı. Bu besinlerin içindeki vitamin ve minerallerin bebeğin anne karnındaki gelişiminde hayati bir önem taşıdığı biliniyor. Özellikle d vitamini ve folik asit şart! Bunları doğal besinlerden yeterince alamadığımız için hamilelik süresince hap olarak kullanıyoruz. Ben anne adaylarına ellerini bir besine uzatırken “Bu bana mı, bebeğime mi yarar?” sorusunu kendilerine sormalarını öneriyorum. Böylece tatlıdan ve hamur işlerinden uzak dururlar. Kötü beslenme de doğmamış bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor. Fast food ve durmadan hamur işi ile beslenenen annelerin çocuklarında obezite, tansiyon, diyabet gibi doğuştan birçok hastalık oluşabiliyor.

Hamilelik sürecinde anne adayının psikolojik durumu, doğacak çocuğun psikolojik gelişimindeki etmenleri nelerdir?
Ayşe Aydın : Uzmanlar bebeğin, annenin karamsarlığını, mutsuzluğunu, stresini algılayabileceğini ve bu durumun ileriki dönemde anne-bebek ilişkisini olumsuz yönde etkileyeceğini söylüyor. Aşırı stres ve depresyonun bebekteki kortizol seviyesini yükselttiği ve bunun da erken doğum riskini 4 kat artırdığı yine araştırmalarla kanıtlanmış. Kitabımda da annelere durmadan vermeye çalıştığım mesaj şu: Olumlu olun, hayata pozitif bakın! Bir nevi iyi düşünün, sonuç iyi olsun.


Ayşe Aydın´ın tüp bebek tedavisi sırasında yaşadığı trajikomik olaylarla başlayan kitap, hafta hafta hamileliğiyle ilerliyor ve doğumla sonlanıyor. "Anneee! Anne Oluyorum!", Türkiye´de yayınlanmış hamilelik kitapları arasında birçok ilke imza atıyor: İkiz hamileliği de Türkiye´de kitaplaştırılmamış konulardan... İkizleri beklerken nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli, riskler neler? Anne ve baba adayları bu konuları ilk kez tecrübe etmiş birinin anlatımından öğrenme fırsatı buluyor.

Hamilelik sürecinde faydalandığınız, rehber olarak okuyucularımızın faydalanmasını istediğiniz dergi, kitap, internet sitesi vs. kaynaklar nelerdir?
Ayşe Aydın : Benim hamileliğimde “Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler” kitabı haricinde yararlanılabilecek Türkçe bir kaynak yoktu. Bana kalırsa www.babycenter.com dünyanın en iyi ebeveyn sitesi. Hala ondan faydalanıyorum. The Mother of All Pregnancy Books ve İngiltere’den aldığım Expecting adlı kitap da müthiş birer hamilelik kitabı. 
İkizlerlerinizin ayrı karakterleri var mı? Onları nasıl yetiştiriyorsunuz? İkizleri olan anneler çocuk yetiştirmesinde nelere dikkat etmelidirler?

Ayşe Aydın :  İkiz kelimesi bile bizim evde pek kullanılmaz. Tamamiyle farklı karakterde, farklı cinsiyette ve farklı tipte iki kardeş onlar. Davranış olarak da bu farklılığı hakediyorlar. Onlarla günde beş dakika bile olsa ayrı zaman geçirmek çok önemli. Haftasonları yeni bir uygulama başlattık. Sabahtan çocukların birini babası, birini ben alıp bir iki saat gezeceğiz ve öğle yemeğinde bir yerde buluşacağız. Her hafta çocukları değiştireceğiz ve böylece başbaşa zaman geçirme ve onlara kendilerini özel hissettirme şansı yaratabileceğiz. İkizlerin kendilerini bir bütün gibi görmemeleri, farklı şahsiyetler olduğunu anlamaları için bize büyük bir görev düşüyor. Seneye ayrı sınıflarda okuyacak olmalarına bu nedenle seviniyorum. Onlarla oyun oynamak da çok önemli. Bazen sabrım olmasa ve sıkılsam da oyuna vakit ayırmaya gayret ediyorum. Çocuklar için en iyi öğrenme aracı oyun çünkü... Bir yandan da eşit davranmak, birbirlerini kıskanmalarına yol açacak sevgi, ilgi gösterilerinden kaçınmak gerekiyor. Mesela birine daha yakın durmak, birine büyük, diğerine küçük hediye almak asla olmaz.
Anne olmadan ve önceki Ayşe ile sonraki Ayşe´yi değerlendirebilir misiniz?
Ayşe Aydın : Hayatım, mesleğim her şeyim değişti. Annelik bir kadın için çok büyük bir kazanç. Sevme ve sevilme potansiyelimizi görüyor, aslında ne kadar dayanıklı olduğumuz karşısında hayrete düşüyor, en ufak bir hastalıklarında nasıl perişan olduğumuza şaşıyoruz. Anne olmadan önce iş hayatından kopabileceğimi hiç düşünmezdim. Anne olduktan bir sene sonra tekrar tam zamanlı işe başlayacağımı düşünürdüm. Oysa çocuklarımı iş haline getirmeyi ve yazılarımı evden yazmayı tercih ettim. Çok şükür bunu yapabilecek imkanım vardı ve yine bunu yapabilmek için iş hırsımdan tamamiyle arınmıştım. İyi ki de öyle yapmışım. Yoksa kitap ortaya çıkmazdı. Anne olarak çocuklarımdan beslenmek de çok hoşuma gidiyor. O kadar masum, temiz ve parlak bakış açıları var ki... Kurdukları cümleler, olaylar karşısında verdikleri tepkiler karşısında hayrete düşüyor ve onlardan resmen her gün yenş bir şeyler öğreniyorum. Bir de diğer çocukları da çok düşünmeye başladım. Erken doğan, hasta, eğitim olanağı bulunmayan çocuklara gerekli yardım elinin uzatılması için sürekli haber yapıyorum. Defne ve Ege’nin kullanılabilir durumdaki oyuncaklarını ve kıyafetlerini her yılbaşı ve bayram öncesi ayırıp, paketleyip bu çocuklara ulaştırıyoruz. Ha bir şey daha var. Şükretmeyi ve hayatta küçük şeyleri dert etmemeyi öğrendim. Aman Allahım! Eskiden ne anlamsız şeylere kafayı takarmışım. Şimdi bana durmadan hayatlarından şikayet eden ve ufak şeyleri mesele haline getiren insanlara tahammülüm hiç yok.İkiz annesi olmanın zorlukları olduğu ikiz babası olmanın da zorlukları var. Bu zorlukları göz önüne alarak eşinizi değerlendirebilir misiniz?
Ayşe Aydın :  Eşim çok yoğun çalışan bir adam olmasına rağmen rahmime düştükleri andan itibaren onlara gerekli zamanı ayırdı. Tüm doktor randevularında hazır bulundu, tüm hastane yatışlarımda başımı bekledi. Doğduklarında eve erken gelip, onlara biberonla sağdığım sütü verdi. Onları göğsünde uyuttu. İlk adımlarını ona doğru atmaları için karşılarında kolları açık bekledi. Tüm aşıları yapılırken onlara şaklabanlık yaptı. Şimdi de mutlaka onlara yatmadan evvel masal anlatır, karşısında çocuk varmış gibi değil de büyük adam varmış gibi onlarla hayat üzerine konuşur ve ortaya nefis diyaloglar çıkar. Bugün babalar günü! Kocamın tüm erkeklere örnek olması gereken bir baba olduğunu düşünüyorum. 

 


Kitap yazmak oldukça zor, zaman ve yoğun emek gerektiren bir konu. İkiz annesi olarak olarak yoğun bir zaman geçiriyorsunuz. Bu şartlar sizi kitap yazmaya iten nedenlerden bahseder misiniz?

Ayşe Aydın : Beni kitap yazmaya iten neden Türkiye’de tabu olarak kabul edildiği için konuşulmayan, bu nedenle ciddi bir bilgi açığı bulunan, insanların gereksiz yere komplekse kapılıp, dünyanın sonunun geldiğini düşünmesine yol açan kısırlık ve buna çözüm olan tüp bebek tedavisi hakkında insanlara yol göstermekti. “Bakın, birçoğumuz benzer şeyler yaşıyoruz. Utanılacak, sıkılacak bir durum yok.” diyebilmekti. Bu nedenle tüp bebek tedavisi sırasında gözlemlediklerimi ve yaşadıklarımı anlatmak istedim. Tüm yazdığım tıbbi bilgilerin doğruluğunu doktorum Melih Gündüz’e onaylattım. Doktoruna bile bu konularda soru sormaya çekinen insanlarımıza bir rehber hazırlamak istedim. İkinci neden ise ikiz hamileliğini, gerekliliklerini, zorluklarını, risklerini anlatmaktı. Kendi hamileliğim sırasında bu konuda Türkçe bir kaynak yoktu. Ben Amazon’dan kitap sipariş edip, istediğim bilgilere ulaşabildiğim için şanslıydım ama herkesin böyle bir olanağı yoktu. Son olarak didaktik kitapları okumayı sevmeyen bir toplum olduğumuz için hikayemizi bir roman tadında anlattım. Yani bilgi ve duyguyu karıştırdım. www.ayseninikizleri.com a gelen okur görüşlerinden, hayalimi başardığımı görüyor, çok çok mutlu oluyorum. Kitap yazma fikri aklımda uzun süredir vardı. Ama daha önce evdeki yoğunluktan buna fırsatım olmamıştı. Bu sene çocukların okula başladığı ilk gün, ben de bilgisyarımın başına oturdum ve yazmaya başladım.

 

 
Anne-çocuk konularıyla ilgili yeni projeleriniz var mı?
Ayşe Aydın :
Evet, genel istek üzerine kitabın devamı gelecek. 

 

www.ikizanneleri.net sitesini duymuş muydunuz? Sitemizi nasıl değerlendiriyorsunuz?.
Ayşe Aydın :  Sitenizi duymuştum ama ben genel olarak Türkçe siteleri takip etmiyorum. Sol sütundan aşağı bir sürü köşe yazısının aktığı tarz benim hoşuma gitmiyor. Ama birçok insan özellikle ikiz anne babaları için sitenizin faydalı ve bilgilendirici olduğunu düşünüyorum.


 
Son olarak ikiz anne-babalarına tavsiyeleriniz nelerdir?
Ayşe Aydın : Hamileyken organize olsunlar, komşulardan, aileden, arkadaşlardan yardım istesinler, pratik olmak için evde gerekirse bir süre kağıt tabak, bardak kullansınlar, her şeyi tek başına yetişebilecekleri konusunda bir hayale kapılmasınlar, bebekleri aynı uyku düzenine alıştırsınlar, her uyuduklarında onlar da uyusunlar, sütlerinin iyi gelmesi için iyi beslensinler, ruh sağlıklarını korumak için her gün beş dakika da olsa kendilerine zaman ayırsınlar, onlara bebekten önceki hayatlarını hatırlatan bir şeyler yapsınlar. Ve babalar... Mutlaka eşlerinin yanında ve destek olsunlar, bebeğin bakımına dahil olsunlar, hatta mutlaka iş yerlerinden babalık iznini talep etsinler. Bilinmiyor olabilir ama böyle bir izin var. Babalar tüm olan bitene seyirci kalırsa, baba olduklarını anlayamıyorlar ve bu da çocukla ilerideki ilişkilerini olumsuz etkiliyor. Babadan bakım görmeyen çocukta babaya bağlılık tam olarak gelişmiyor.


Teşekkürler, Sevgiler


Uyarı : Bu röportajın tüm hakları
www.ikizanneleri.net´e aittir. Röportaj metninin tamamı veya bir kısmı kaynak gösterilmeden alınamaz, yayınlanamaz.


www.ikizanneleri.net   (26.06.2009)   Hit: (13951)   Sayfayı Yazdır   Yazıyı Tavsiye Edin     Paylaşın..

Yorumlar..Yorum yazabilmek için üye olmalısınız..

Henüz yorum yapılmamıştır.       İlk yorumu siz yapın..Diğer Röportaj;
 • Başarılı İkiz Annesi Avukat Esin Turhan Gürel
 • Aslı Odabaşının Eşiyle İkizleri Hakkında Röportajı
 • Ferda Maden Yıldırım (Çifte Mucize Kitabının yazarı)
 • İkiz Babası, Gazeteci-Yazar Sinan Akyüz ve Ayşen Akyüz ile Ropörtaj • Üyelik
  Kullanıcı Adı:
  Parola:
  Beni Hatırla

  .: Parolamı Unuttum..

  .: Üye Olmak İstiyorum :.

  Yazarlar

  Emel

  Bir PI var içimde..

  fulya aydıner

  Bilişimin Yıldızları

  Aslı

  Lütfen Kemerlerinizi Bağlayınız

  Esra, üçüz Annesi

  Bir taşınma hikayesi

  Dilek

  Organik İşler Bunlar

  Naz

  Anneme söylemeyin çok üzülür…

  Sinan Akyüz

  Evim evim güzel evim!..

  Burcu

  Büyüdüm Ben

  Esin

  İkizanneleri Grubundan gelen mailler

  Hande

  Kızlarım Büyüyor

  Selen-Ceren, İkiz kardeşler

  Sonsuz Sevgi

  Destekliyoruz
  Çocuk İstismarına HAYIR

  Çocuk Kitapçısı

  Ücretsiz Pedagojik Danışmanlık (Kardeş Site)

  SE-CE MATBAA

  ÇİDER

  www.twinsclup.com

  twinsclup.com
  www.ikizannelerigrubu.com

  İkiz Anneleri Grubu

  © Copyright 2008 - İkizAnneleri.net - Her hakkı saklıdır.
  Ana Sayfa | Hakkımızda | Güncel Haberler | Gebelik-Doğum | İkizlerimiz | Eğitim-Okul | Sağlık | İkizlerle Hayat | Annelerin Mutfağı | Deneyimlerimiz | İkiz Babaları | Özel İkizler | Etkinlik | İletişim
  Bu sitenin hiç bir kurum veya kuruluş ile bağlantısı yoktur. İkiz annelerine hediye edilmiştir.