25
Mart
2017
Cumartesi
15:38:12
Giri㡹fam Yap S˵llanᮬara Ekle Sitemizi Tavsiye Edin RSS


Yaşam

Betülce İkizce Moda

Betulce 2011

Doktor Astro

Balık Burcu Anne ve Çocuk

Basında Biz
HaberTürk TV Konuğuyduk

TV Programları

MotherandBaby Dergisindeyiz

WEB sitelerindeyiz

TRT de ikizanneleri.net Tanıtımı

Sitemiz Hürriyet Gazetesinde


Uzman Görüşü

Prof.Dr. Nejat Narlı
Çocuk Hastalıkları
ÇOĞUL GEBELİK

Op. Dr. Ahmet Kahraman
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Abdominoplasti

Dt. Ahmet Kerküklü
Diş Hekimi
Çocukta Ağız ve Diş Bakımı

Yrd.Doç.Dr. İlkim Çıtak Karakaya
Fizyoterapist
Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları

Pedagog Nil Tuncalı

Bir Kadın ve İki Erkek

Uzman Dr. Şule Sümbül
Psikiyatr
ÖZGÜVENLİ ÇOCUKLAR

Prof.Dr. Yaşare Arnas
Okul Öncesi Eğitim
İkizlere ve İkiz Annelerine Merhaba
Dosya
İkiz Bebeklere Kim Bakıyor
[01.09.2009]

 

MAKALE

İKİZ BEBEK BAKICILARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

www.ikizanneleri.net

 

İkiz bebekler annelerinin bebeklerinin bakımı konusunda en yoruldukları konu bakımlarıdır. Özellikle çalışan anneler ikiz bebeklerinin bakımını üstlenen bakıcılar konusunda büyük sıkıntı çekmektedirler. Doğumdan hemen sonra aynı anda iki bebeğin bakımı, sık sık beslenme, uyutma, temizlik işleri  bakıcıyı kaçınılmaz kılmaktadır. İkiz anneleri tek bebek sahibi annelere göre görünüşte iki kat ama aslında daha fazlaca bir mesai harcamaktadırlar. Bedenen ve ruhen yorgun düşen anneyi ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıay gelir. Bebeklerinin bakımın üstlenen bakıcılar annenin en büyük yardımcılarıdır. Özellikle çalışan anneler doğumdan kısa bir zaman sonra iş yaşaımna geri dönmekte ve iki bebeği bakıcının şevkatli ve ilgili kollarına  bırakmaktadırlar. Ülkemizde özellikle metropol kentlerde bakıcılık işini ciddiye alan firmalarca yürütülmekteyse de Anandolu´da halen vasıfsız kişilerce bu iş yapılmaktadır.

www.ikizanneleri.net sitesi ikiz bebek bakıcılığı hakkında yaptığı araştırma bulgularını aşağıda belirtmiştir. Bu makale, 100 ikiz annesine sorulan sorularla gerçekleştirilmiş bir araştırma makalesidir.

Araştırmaya katılan annelerin %68 i çalışan %32 si ise ev hanımı annelerden oluşmaktadır. İkiz anneleri çoğunlukla bebeklerine tek başına bakmaktadırlar. Tek başına bakan anneler doğal olarak ev hanımı olanlar olduğu görülmüştür. Bunun dışında ikiz bebek bakımında

%49 oranında  iki bakıcı

%30 oranında tek bakıcı

%21 oranında üç bakıcı

tercih edilmiştir. Bakıcı ücretlerinin 600 ile 1500 TL arasında değiştiği düşünülürse aile bütçesine önemli bir yük getirmektedir. İkiz sahibi olduktan sonra bu ekonomik yük nedeniyle çoğu kez eğitimli anneler işten ayrılmakta ve evde ikizlerini büyütme tek başına seçeneğine zorlanmaktadırlar. Araştırmada evde ikizlerine tek başına baban anne oranı %20 dir.  Bebekleriyle birlikte mutlu olan anne herşeye yetişme kaygısıyla bir süre kronik yorgunluk ve uykusuzluk sendromu yaşamaktadır. Bakıcı mafrafını karşılamada güçlük çeken aieler ise yakınlarından yardım istemektedirler. Bu kişi ve kişiler genellikle anneanne, babaanne gibi aileden kişilerdir. İkiz bebeklere aile yakınlarının bakması, pratikte bebeklerin güven ve sevgi ortamında bakılması düşüncesiyle uygun görülse de , bakım ve çocuk eğitmede uygulanan tekniklerinin farklılığı, görüşlerin uyuşmaması gibi nedenlerle zamanla aile ilişkilerinde istenmeyen gerginliklere neden olabilmektedir (Bknz: Aile İlişkileri) .

Bebeklerin bakımını üstlenen bakıcıların uyruğu araştırıldığında aşağıdaki liste elde edilmiştir.

 • Türkler
 • Türkmenistanlılar
 • Gürcistanlılar
 • Moldovlar
 • Azeriler
 • Özbekistanlı
 • Bulgaristanlı
 • Ukraynalı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bakıcılarda ağırlıklı olarak Türk uyruklu olanların tercih edildiği görülmüştür. 2. sırada Türkmenistan ve 3. sırayı da Gürcistan uyruklu bakıcılar tercih edilmektedir.  Diğer yabancı uyruklu bakıcılar iseAnkete katılanların Gürcü bakıcılar hakkında olumlu, Türkmen bakıcılar hakkında ise olumsuz görüş bildirdikleri ortaya çıkmıştır.

İkiz sahibi aileler bakıcının yanında bir aile yakını daha olmasını tercih ettikleri görülmüştür. Bu yakın teyze, anne, hala vb. gibi aileden bir yakındır. Tek başına bakan annelerden sonra bir bakıcı ve ir aile yakınının baktığı model çoğunluktadır.

İkiz anneleri de diger anneler gibi çeşitli nedenlerden ötürü sık sık bakıcı değiiştirmek zorunda kalabilemktedir. Bu nedenlerden bazıları,

 • Bakıcının sağlık problemi
 • Yalan söyleme gibi olumsuz özelliklerin tespit edilmesi
 • Bakıcının ikiz bebek bakımında zorlanması nedeniyle ayrılması vb. gibi

şeklindedir. Bakıcıların büyük çoğunluğununayrılırken aileye haber vermediği, yalan söyleme veya bahane bulma yoluyla işten ayrıldığı görülmüştür. Bu nedenle büyük bir güvensizlik ortamı doğmakta anne her an bakcının ikizleri bırakacağı endişesini yaşamaktadır. Bebeklerin yeni birine alışmasının zorluğu ve yeni bir  bakıcı tanıma ve alışma süreci, evin ve bebeklerin düzeninin yeniden anlatılması gibi nedenlerle aileler uzun süre devam edebilecekleri bakıcı hayali kurmaktadırlar. Bu nedenle bakıcıların niteliklerinin azlığına göz yumulduğu da ortaya çıkmıştır.

 

İkizanneleri bakıcılardan beklentilerini de belirttiler. Beklentilerini önem sırasına göre 3 beklentisini ifade etmelerini istenmiş ve on farklı özellik ön plana çıkmıştır. Bunlardan en önem verilen konunun bakıcının bebekleri ve çocukları seven biri olması, hijyene önem vermesi, ikizlerle bakım haricinde de ilgilenilmesi olarak tespit edilmiştir.

İkiz Bebek/Çocuk Bakıcısından Beklentiler
Bebekleri/çocukları sevmesi ve sevgisini göstermesi
Temizlik, Hijyen
İkizlere ilgi gösterme (birlikte oyun oynama, iletişim kurma, konuşma, TV açmadan onlarla vakit geçirme vb.)
İyi bakım (zamanında yemek yedirme, alt değişme, banyo yaptırma, uykusuna dikkat etme vb.)
Güleryüz, anlayış, sakin yapı, sabır, merhamet, (vicdan), sevecenlik, işini sevmesi  vb gibi kişisel özellikler
Güvenlik (bebek/çocuk güvenliğine önem vermesi, yalan söylememesi, güvenilir olması, dürüst olması)
Deneyimli, Eğitimli olma
Anne ve babanın koyduğu kurallara uyması, itaat, evin kurallarına uyum, iş ahlakı
Sigara içmemesi, sağlık kurallarına önem vermesi
Becerikli, atik, hızlı hareket edebilen, akıllı, çalışkan vb gibi özellikler

Çalışan ailelerin genel olarak evde bulunmamaları nedeniyle bakıcıya güven büyük önem taşımaktadır. Ebeveynler çocuklarının bakıcıya karşı genel tavırlarından ve kişisel gözlemlerinden yola çıkarak bakıcı memnuniyetlerini gözden geçirirler. Aynı anda iki bebeğe birden bakmak, bilgi, tecrübe, eğitim gerektirmektedir.

Araştırmaya katılan ailelerden elde edilen bir başka bilgi bebeklikten itiberen değiştirlen bakıcı sayısıdır.

Çocukların evden okul ortamına gidene kadar değiştirilen bakıcı sayısı aşağıdaki gibidir.

%30 u hiç bakıcı değiştirmedi

%21 i 2 bakıcı değiştirdi

%16 sı 1 bakıcı değiştirdi

%11 i 3 bakıcı değiştirdi

%10 u 4-6 bakıcı değiştirdi

%3 ü 7-10 arası bakıcı değiştirdi

%10 u 10 dan fazla bakıcı değiştirdi

Tablodan da görüldüğü üzere %10 gibi bir rakam hiç de hafife alınmayacak bir rakamdır. Bu oran 4-6 arası ve 10 dan falza bakıcı değiştirenlerin oranıdır. Yani %20 den fazlası 3 den fazla bakıcı değiştirmektedir. %30 u bakıcısını değiştirmeyenlerin durumu incelendiğinde genellikle bebeklerine bakıcıyla birlikte kendisi veya evde bir yakını bulunana kişiler olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak, ikiz bebek sahibi olan aileler bakıcılarla büyük problemler yaşamaktadırlar. İkiz bebek bakımı sabır ve başka erdemler gerektirir. Bu nedenle aileler için bakıcının kişisel özellikleri büyük önem taşımıştır. Ayrıca maliyetinin Türk bakıcılara göre daha düşük olması gibi nedenlerden ötürü tercih edilen yabancı uyruklu bakıcılar da vardır. Bunların genel içerisindeki ağırlığı, İstanbul gibi büyük şehirlerde,   %40 lara kadar ulaşmaktadır. İkiz bebekler nedeniyle aileler bir ve iki bakıcı tercih etmektedir. ekonomik koşullar elverdiğinde iki ve daha üzeri bakıcı işe alınmaktadır.Bu oldukça fazla ekonomik yüke neden olmaktadır. Aileler,  bakıcıları özellikle yabancı uyruklu ise evde yatılı bulundurma sistemini seçmektedirler. Bu model de ev içerisinde tahsis edilecek ayrı bir oda demek olup yine imkanlar dahilinde gerçekleşebilmektedir. İkiz bebeklere bakacak kişilerle ilgili bu çalışmanın ilgilenen herkese faydalı olmasını dileriz. www.ikizanneleri.net


Yasal Uyarı : Bu makalenin tüm hakları www.ikizanneleri.net´e ait olup, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kopyalanamaz, çoğaltılamaz.


www.ikizanneleri.net   (01.09.2009)   Hit: (11263)   Sayfayı Yazdır   Yazıyı Tavsiye Edin     Paylaşın..

Yorumlar..Yorum yazabilmek için üye olmalısınız..

Aysegul Aydın 04.12.2012 17:03:43
Merhabalar, ben de 10 aylık ikiz annesiyim. Çalışmıyorum ve ikizlerime tek başıma bakıyorum. Hiçbir zaman bakıcıya bırakma düşüncesinde olmadık. Kreşe başlayana kadar kendim bakmayı düşünüyorum. Çok güzel bir duygu. Ve şunu da söylemeden geçemeyeceğim, hiç kimse çocuklarına annesi kadar iyi bakamaz. Şartlar gereği bakıcıya başvuran annelere sözüm yok. Onlara herşey değer. Allah kolaylık versin:)
selma sevinç 04.04.2012 16:30:37
Bakıcı bulmak gerçekten çok zor.Allah iyilerle karşılaştırsın.Ben bakıcımızdan gayet memnunum ama şunu unutmayın ki hiç ama hiç kimse sizin çocuklarınıza , sizin gibi bakmıyor.
Sultan Sönmez 11.03.2010 15:21:03
İkiz bebek aslında 2 bebek demek değil.Bazen 3 bazen de 4 bebek bakımı kadar zor olabiliyor hele de prematüre iseler.Biz tek bakıcı,anneanne,babaanne ile ancak yetişebiliyoruz.Tabii çok erken işe dönmüş olmam da bazı şeyleri zorlaştırdı.Kesinlikle yatılı bakıcı olması gerekir kanaatindeyim.Biz 1 sene sonunda tüm kaprislerine boyun eğdiğimiz Türk bakıcıyı bırakıp yatılı bakıcıya geçtik ve hayatımız biraz yoluna girmeye başladı.Artık gece çıkabiliyoruz mesela ya da TV seyredebiliyoruz.Bunlar bile lükstü bizim için.Hiçbir zaman tam istediğimiz gibi olmuyor bakıcı ile işler.Ancak yüzdesel olarak 50 nin üstünde ise kafi.%100 ü bulamayız zaten.Diğer Dosya;
 • Süt ve yumurta hakkında önemli bilgiler
 • Prof Dr Sabiha Paktuna Keskin ile; İkiz Annesi Olmak
 • İkizannelerine Özel Dr. Sabiha Paktuna Keskin Sohbetleri
 • Dikkat Yetersizliği ve Hiperaktivite, Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin
 • KEKEMELİK (RİTİM BOZUKLUĞU) • Üyelik
  Kullanıcı Adı:
  Parola:
  Beni Hatırla

  .: Parolamı Unuttum..

  .: Üye Olmak İstiyorum :.

  Yazarlar

  Emel

  Bir PI var içimde..

  fulya aydıner

  Bilişimin Yıldızları

  Aslı

  Lütfen Kemerlerinizi Bağlayınız

  Esra, üçüz Annesi

  Bir taşınma hikayesi

  Dilek

  Organik İşler Bunlar

  Naz

  Anneme söylemeyin çok üzülür…

  Sinan Akyüz

  Evim evim güzel evim!..

  Burcu

  Büyüdüm Ben

  Esin

  İkizanneleri Grubundan gelen mailler

  Hande

  Kızlarım Büyüyor

  Selen-Ceren, İkiz kardeşler

  Sonsuz Sevgi

  Destekliyoruz
  Çocuk İstismarına HAYIR

  Çocuk Kitapçısı

  Ücretsiz Pedagojik Danışmanlık (Kardeş Site)

  SE-CE MATBAA

  ÇİDER

  www.twinsclup.com

  twinsclup.com
  www.ikizannelerigrubu.com

  İkiz Anneleri Grubu

  © Copyright 2008 - İkizAnneleri.net - Her hakkı saklıdır.
  Ana Sayfa | Hakkımızda | Güncel Haberler | Gebelik-Doğum | İkizlerimiz | Eğitim-Okul | Sağlık | İkizlerle Hayat | Annelerin Mutfağı | Deneyimlerimiz | İkiz Babaları | Özel İkizler | Etkinlik | İletişim
  Bu sitenin hiç bir kurum veya kuruluş ile bağlantısı yoktur. İkiz annelerine hediye edilmiştir.