25
Mart
2017
Cumartesi
15:37:22
Giri㡹fam Yap S˵llanᮬara Ekle Sitemizi Tavsiye Edin RSS


Yaşam

Betülce İkizce Moda

Betulce 2011

Doktor Astro

Balık Burcu Anne ve Çocuk

Basında Biz
HaberTürk TV Konuğuyduk

TV Programları

MotherandBaby Dergisindeyiz

WEB sitelerindeyiz

TRT de ikizanneleri.net Tanıtımı

Sitemiz Hürriyet Gazetesinde


Uzman Görüşü

Prof.Dr. Nejat Narlı
Çocuk Hastalıkları
ÇOĞUL GEBELİK

Op. Dr. Ahmet Kahraman
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Abdominoplasti

Dt. Ahmet Kerküklü
Diş Hekimi
Çocukta Ağız ve Diş Bakımı

Yrd.Doç.Dr. İlkim Çıtak Karakaya
Fizyoterapist
Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları

Pedagog Nil Tuncalı

Bir Kadın ve İki Erkek

Uzman Dr. Şule Sümbül
Psikiyatr
ÖZGÜVENLİ ÇOCUKLAR

Prof.Dr. Yaşare Arnas
Okul Öncesi Eğitim
İkizlere ve İkiz Annelerine Merhaba
Yazarlar
Organik İşler Bunlar
[ İkizannesi Dilek, 01.09.2012 ]

ORGANİK İŞLER BUNLAR….. Yeni trend budur efendim. Organik takılacaksın artık hayatta. Başka da yolu yok. Aksi takdirde ne sağlığın kalır alimallah nede yine sağlığın. Yıllar önce henüz küçücük, minicik bir çocukken her şeyin doğal olduğu bir dönemde yaşarken diye başlıyorum cümleme. Çünkü o dönemler sanki yüzyıllar öncesinde kalmış gibi. Oysa çok değil 3-5 yıl öncesinden (şaka şaka nerden baksan 20-30 yıl olmuştur) bahsediyorum. Hani sütçümüzün sokak sütçüsü olduğu ve kimsenin burun kıvırmadığı yıllardan. Hani sonrasında şişe ve pastörize sütler çıkmıştı da biz ne oldum delisi olmuştuk. Hani sütü kaynatmakla uğraşılırmıymış, sokak sütçüsünden aldığımız süt sağlıklımıymış falan filan. Yada hani domatesimizi, biberimizi yani bilumum sebzelerimizi atının yada eşeğinin sırtına yükleyip “bahçevannnngeldiiiihaniimmmm” “domatiiizzzz, patatizzz, patlicannnnn” diye bağıran satıcıdan. Hani sebzeni alırken ayaküstü hal hatır sorduğun komşunla da sohbet etme imkanı bulduğun günlerden. Ya da salçamızı, eriştemizi, reçelimizi ve bilumum kışlık erzağımızıhazırladığımız günlerden. Hani o zamanlar çarşıya, pazara çıktığımızda sadece mevsiminde yetişen sebze yada meyveleri görebilirdik.Ve büyük bir özlemle beklerdik mevsimi gelse de canımızın çektiği her neyse bir an önce kavuşabilelim. Oysa şimdi bakıyoruz etrafımızda her yerde, çarşı, Pazar, market farketmiyor her şey her zaman bulunuyor. Bu iyi mi, kötü mü mevzumuz bu olmadığı için hemen burayı geçiyorum.

Eskiden hatunlar hamile kaldığında aşermek bile daha zevkliydi bence. ”Hayatım canım şunu çekti”deyip baba namzeti kişiyi ordan oraya koşturup aratmak ne eğlenceli olsa gerek. Halbuki şimdi bulamamak gibi bir durum söz konusu bile değil. Şimdi zamanında yemediğimiz gıdalar yani artık her daim her yerde bulabildiğimiz bu sebze ve meyveler var ya. Ben bunların zararlarını yada nasıl üretildiğini anlatmayacağım. Çünkü artık hepimiz bilinçliyiz bu konularda. Yok hormonlusu, yok katkılısı, yok ilaçlısı, yok GDO’lusu var bunların. Birde bunları tekrar tekrar anlatarak ben canınızı sıkmayacağım. Bu konuda ne yapılabilir derdindeyim ben.

Sebze ve meyvelerimi mümkün olduğunca köy pazarlarından almaya çalışıyorum. Köylerdeki insanların hala saf ve kötüleşmemiş insanlar olduklarına inanıyorum. Gözlerini para hırsı bürümemiş olmalarını diliyorum. Ve ben her aldığım doğal ürünün tohumlarını alıp saklama çabasına girdim. Mesela bir gün Seferihisar’a gittim. Oradan Seferihisar’ın yerli domatesini aldım. Hemen çekirdeklerini ayırıp kendime yerli domates tohumu yapıp sakladım. Mesela Milas’a köye gittiğimde yıllardır yemediğim, bırakın yemeyi görmediğim yerli karpuzla rastlaştık. Önce tanıyamadık birbirimizi. Sonra ben kocaman açılmış gözlerimle bunun çok eskilerden tanıştığım yerli karpuz olduğunu fark edince karpuz yemeği bile unutup direk çekirdeklerine saldırdım.

Etrafımdaki insanlar şaşkınlıkla bana bakıp karpuz yemeğe devam ettikçe ben çekirdek topluyordum önlerinden. Hani belki hatırlıyorsunuzdur o iri iri siyah çekirdekleri. Hani annelerimiz onu kurutup biraz tuzlayıp tavada kavururdu da biz çekirdek niyetine çitlerdik. Hatırladınız değil mi? İşte o çekirdekleri şimdilik kurutup sakladım. Sonra yine köyden yada doğallığına güvendiğim bir yerden aldıysam meyvelerin çekirdeklerini de saklamaya başladım. Elimde birkaç tane erik ve armut çekirdeği yani tohumu var. Onları da bir güzel kurutup sakladım. Şimdi sırada güzel bir bahçe almak fikri var. Tohumlarım hazır. Şöyle güzel bir arazi alıp, içine minik, şirin bir ev yapıp sonra da bahçemi oluşturma hayalindeyim. Bu yüzden bir limon çekirdeğini filizlendirip saksıya diktim bile. İçinde kızlarımın koşturduğu, çamurla oynadığı, çimlerde yalınayak gezdiği, ağaçlara çıkıp saklandığı, dalından tazecik kopardığım sebze ve meyvelerle beslendiği bir yarın düşlüyorum. Yoğurdumu kendim yapıyorum çoğunlukla.

Tarhanamı da geçen yıl kendim yaptım. Biraz zor oldu ama oldu sonuçta. İnsan yapmak istediğinde her şeyi yapabiliyormuş demek ki. Artık hazır tavukda almıyorum. Çünkü aldığım tavuk ertesi güne kaldığında korkunç bir koku ve tat bırakıyor ağzımda. Bunun içinde organik tavuk kullanıyorum artık. Büyük marketlerde ve organik ürün satan yerlerde rahatlıkla bulabiliyorum. Hem mis gibi olan tadı (hatırladığımız eski tavuk lezzetine çok yakın) ertesi güne kaldığında bile değişmiyor. Bence bu çok önemli bir kriter tavuk olayında. Yalnız kızlara Pınar’ın organik sütünü kullanıyorum hala. Bu da tetra pak kutularda olduğu için canımı sıkmıyor değil ama yine de zararlının az zararlısıdır diye kendimi avutuyorum. Yediğimiz, içtiğimiz onca zararlı şeyin arasına biraz da doğal ve faydalı şeyler sokmaya çalışıyorum ki bağırsaklarımızda bulunan şu faydalı bakteriler az da olsa bayram etsin. İnsan anne olduktan sonra bambaşka biri oluyormuş bunu anladım ben. Kendinden çok çocuklarını düşünen bir yaratık haline geliyorsun.

Madem onlara can vererek dünyaya gelmelerine vesile olduk. Bu dünya da onları en iyi şekilde beslemek, büyütmek ve yetiştirmek bizim asli görevimiz. “Hadi gel köyümüze geri dönelim” demiş zamanında şairin biri. Mümkün olsa bunu yaparmıyız acaba? Kurduğumuz düzeni ve kendimize ait teknolojiyle dolu dünyamızı bırakır gidermiyiz? Bu çok radikal bir karar olduğu için zor diyorum ben kendi adıma. Ama kendi köyümüzü kurmakta da hiçbir engel tanımamalıyız bence. Hem doğanın hem teknolojinin içiçe olduğu bir köy düşlüyorum demek ki ben. Ve bunun içinde hayallerimin peşinde koşuyorum.

Elbet bir gün yakalayacağım ve kendi minik köyümde yaşayacağım.www.ikizanneleri.net   (01.09.2012)   Hit: (5266)   Sayfayı Yazdır   Yazıyı Tavsiye Edin     Paylaşın..

Yorumlar..Yorum yazabilmek için üye olmalısınız..

Henüz yorum yapılmamıştır.       İlk yorumu siz yapın..Diğer Yazıları;
 • Şu Betanın yaptığına bakın ...
 • Uğur Böceklerime
 • Babamıza
 • Annem
 • Yaşasın Bahar Geldi !!
 • Gelecek de bir gün gelecek....
 • Üyelik
  Kullanıcı Adı:
  Parola:
  Beni Hatırla

  .: Parolamı Unuttum..

  .: Üye Olmak İstiyorum :.

  Yazarlar

  Emel

  Bir PI var içimde..

  fulya aydıner

  Bilişimin Yıldızları

  Aslı

  Lütfen Kemerlerinizi Bağlayınız

  Esra, üçüz Annesi

  Bir taşınma hikayesi

  Dilek

  Organik İşler Bunlar

  Naz

  Anneme söylemeyin çok üzülür…

  Sinan Akyüz

  Evim evim güzel evim!..

  Burcu

  Büyüdüm Ben

  Esin

  İkizanneleri Grubundan gelen mailler

  Hande

  Kızlarım Büyüyor

  Selen-Ceren, İkiz kardeşler

  Sonsuz Sevgi

  Destekliyoruz
  Çocuk İstismarına HAYIR

  Çocuk Kitapçısı

  Ücretsiz Pedagojik Danışmanlık (Kardeş Site)

  SE-CE MATBAA

  ÇİDER

  www.twinsclup.com

  twinsclup.com
  www.ikizannelerigrubu.com

  İkiz Anneleri Grubu

  © Copyright 2008 - İkizAnneleri.net - Her hakkı saklıdır.
  Ana Sayfa | Hakkımızda | Güncel Haberler | Gebelik-Doğum | İkizlerimiz | Eğitim-Okul | Sağlık | İkizlerle Hayat | Annelerin Mutfağı | Deneyimlerimiz | İkiz Babaları | Özel İkizler | Etkinlik | İletişim
  Bu sitenin hiç bir kurum veya kuruluş ile bağlantısı yoktur. İkiz annelerine hediye edilmiştir.