25
Mart
2017
Cumartesi
15:36:43
Giri㡹fam Yap S˵llanᮬara Ekle Sitemizi Tavsiye Edin RSS


Yaşam

Betülce İkizce Moda

Betulce 2011

Doktor Astro

Balık Burcu Anne ve Çocuk

Basında Biz
HaberTürk TV Konuğuyduk

TV Programları

MotherandBaby Dergisindeyiz

WEB sitelerindeyiz

TRT de ikizanneleri.net Tanıtımı

Sitemiz Hürriyet Gazetesinde


Uzman Görüşü

Prof.Dr. Nejat Narlı
Çocuk Hastalıkları
ÇOĞUL GEBELİK

Op. Dr. Ahmet Kahraman
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Abdominoplasti

Dt. Ahmet Kerküklü
Diş Hekimi
Çocukta Ağız ve Diş Bakımı

Yrd.Doç.Dr. İlkim Çıtak Karakaya
Fizyoterapist
Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları

Pedagog Nil Tuncalı

Bir Kadın ve İki Erkek

Uzman Dr. Şule Sümbül
Psikiyatr
ÖZGÜVENLİ ÇOCUKLAR

Prof.Dr. Yaşare Arnas
Okul Öncesi Eğitim
İkizlere ve İkiz Annelerine Merhaba
Uzmanlar
Çocukta Ağız ve Diş Bakımı
[ Dt. Ahmet Kerküklü, Diş Hekimi 12.11.2008 ]

Çocukta ağız ve diş bakımı denince aslında sağlıklı bir gebeliğin ilk günlerine gidilmeli. Özellikle ilk gebelikte anne adayının sağlık problemlerini çözmüş ve anneliğe ruhen de hazırlanmış olması çok önemli. Biz burada işin organik yani bedensel kısmını ele alacağız.

 

Anne adayı kendi ağız ve diş sağlığına öncelikle özen göstermeli. Varsa çürük dişlerin tedavisi, daha önceden çekim yapılmışsa boş kalan yerlerin doldurulması gebelik öncesi tamamlanmalıdır. Çünkü zaten gebelikte varolan hazımsızlık problemlerine bir de çiğnemenin azalması nedeniyle özellikle kalsiyum ve fosfor gibi diş yapısında rol oynayan minerallerin az emilmesi durumu da eklenebilir. Ayrıca sağlıksız bir ağızdan birtakım organizmalar kan yoluyla fetuse geçebilir. Bu nedenlerle ağız bakımı gebelik öncesinde olduğu kadar gebelik döneminde de etkin bir şekilde yapılmalıdır.

 

Gebelik döneminde anne adayı hem kendi diş sağlığı,hem de doğacak bebeğinin sağlıklı dişlere kavuşması için bol kalsiyum içeren gıdalarla beslenmeli,doktoru gerekli görürse kalsiyum preparatları almalı.

 

Bebek hayatının ilk aylarında anne sütü alarak en zengin kalsiyum ve fosfor kaynağından beslenir. Bu da diş ve kemik yapımı için önemli ve gerekli bir faktördür.

 

İlk dişler ne zaman çıkmaya başlar? Genel olarak ön kesici dişler ve azı dişleri 5-6 ay civarında çıkmaya başlar. Bunu diğer dişler izler ve 3.5 yaşa kadar ağızda 20 tane diş çıkmış olur. Bazen fiziksel ya da organik nedenlere bağlı olarak bu zamanlar dışında erken ya da geç iş çıkarma gözlenebilir. Bu durumlar beslenme problemleri, genetik faktörler, fiziksel travma gibi örneklendirilebilir. Eğer 12-18 aya kadar hiç diş çıkmamışsa bir diş hekimiyle görüşmekte fayda vardır. Çünkü özellikle ilk çıkan ön kesiciler ve azı dişler ağzın şeklini oluşturmada  kılavuz görevi görürler. Tabii konuşmadaki ve çiğnemedeki görevlerini de unutmamak lazım.

 

Bebeğin ilk dişleri çıktıktan sonra bakımı da başlamalı. Bu nasıl olmalı? Bebek beslendikten sonra (özellikle gece mama alan bebeklerde) bir miktar su içirilmeli ve dişler ıslak bir gazlı bezle temizlenmeli. Çocuk tükürebilmeyi öğrendiğinde macunla birlikte diş fırçalanmaya başlanmalı. Bir de çiğnemeye başlayan çocuğa gece yatmadan önce dişlerini fırçaladıktan sonra flor tabletleri verilerek çiğnemesi sağlanmalıdır.

 

Bunun dışında 3-6 ayda bir problem olmasa da diş hekimi ziyaretleri yapılarak hem çocuğun diş hekimiyle tanışması sağlanmalı, hem de bir sorun varsa geç kalınmadan çözülmelidir. Diş hekimi koltuğuna oturma konusunda uyum sağlamış çocuklara 6 ayda bir fissür örtücü flor uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulama dişleri çürük oluşumuna karşı daha dirençli kılar.

 

Çürümüş dişler varsa toplumun genelinde hakim olan ‘’Nasıl olsa düşecek, yerine yenisi gelecek’’ düşüncesinden uzak bir şekilde mutlak tedavisi yapılmalıdır. Çünkü mevcut dişler ilk çıkma sırasından başlayarak 11-12 yaş civarına dek değişecektir. Yani 6 aydan başlayıp 11-12 yaşa kadar ağızda kalan dişlerimiz var. O nedenle bunlar olabilecek en iyi haliyle muhafaza edilmeli.

 

Dişlerde görülen lekeler,  çürükler dışında diş hekimine en sık başvuru nedenlerinden biridir. Bunlar tebeşir renginde olan ve kalsiyum eksikliğini gösterebilen lekeler, fazla flor alımına bağlı beyaz nokta şeklinde lekeler, siyah nokta şeklinde çürüğe bağlı lekeler ve bazı ilaçların (örneğin demir preparatları gibi) dişleri boyamasıyla ortaya çıkan lekelerdir. Bu tarz görüntüler oluştuysa yine bir diş hekiminin görüşünün alınması uygun olur.

 

Bu makalenin tüm hakları www.ikizanneleri.net e ait olup izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kopyalanamaz.

 
www.ikizanneleri.net   (12.11.2008)   Hit: (8266)   Sayfayı Yazdır   Yazıyı Tavsiye Edin     Paylaşın..

Yorumlar..Yorum yazabilmek için üye olmalısınız..

sevda şahin 13.11.2008 00:45:52
bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler ahmet bey.kızımın birinin dişinde kahverengi leke var.ama daha hiç diş doktoruna gitmedik.daha erken diye düşünmüştüm.bu lekeler için tavsiyeniz ne olabilir.ve ayrıca herhangi bir diş doktoruna götürebilirmiyiz.teşekkürler.
Naz Köfteci 12.11.2008 16:04:10
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz Ahmet Bey. tam bizde de kontrol için diş hekimine gitme söz konusuydu. kızlarım 2,5 yaşlarını geçtiler acaba her diş hekimine götürebilirmiyiz yoksa çocuk için ayrı bir branş var mı?Diğer Yazıları;
 • Merhaba
 • Üyelik
  Kullanıcı Adı:
  Parola:
  Beni Hatırla

  .: Parolamı Unuttum..

  .: Üye Olmak İstiyorum :.

  Yazarlar

  Emel

  Bir PI var içimde..

  fulya aydıner

  Bilişimin Yıldızları

  Aslı

  Lütfen Kemerlerinizi Bağlayınız

  Esra, üçüz Annesi

  Bir taşınma hikayesi

  Dilek

  Organik İşler Bunlar

  Naz

  Anneme söylemeyin çok üzülür…

  Sinan Akyüz

  Evim evim güzel evim!..

  Burcu

  Büyüdüm Ben

  Esin

  İkizanneleri Grubundan gelen mailler

  Hande

  Kızlarım Büyüyor

  Selen-Ceren, İkiz kardeşler

  Sonsuz Sevgi

  Destekliyoruz
  Çocuk İstismarına HAYIR

  Çocuk Kitapçısı

  Ücretsiz Pedagojik Danışmanlık (Kardeş Site)

  SE-CE MATBAA

  ÇİDER

  www.twinsclup.com

  twinsclup.com
  www.ikizannelerigrubu.com

  İkiz Anneleri Grubu

  © Copyright 2008 - İkizAnneleri.net - Her hakkı saklıdır.
  Ana Sayfa | Hakkımızda | Güncel Haberler | Gebelik-Doğum | İkizlerimiz | Eğitim-Okul | Sağlık | İkizlerle Hayat | Annelerin Mutfağı | Deneyimlerimiz | İkiz Babaları | Özel İkizler | Etkinlik | İletişim
  Bu sitenin hiç bir kurum veya kuruluş ile bağlantısı yoktur. İkiz annelerine hediye edilmiştir.