25
Mart
2017
Cumartesi
15:37:35
Giri㡹fam Yap S˵llanᮬara Ekle Sitemizi Tavsiye Edin RSS


Yaşam

Betülce İkizce Moda

Betulce 2011

Doktor Astro

Balık Burcu Anne ve Çocuk

Basında Biz
HaberTürk TV Konuğuyduk

TV Programları

MotherandBaby Dergisindeyiz

WEB sitelerindeyiz

TRT de ikizanneleri.net Tanıtımı

Sitemiz Hürriyet Gazetesinde


Uzman Görüşü

Prof.Dr. Nejat Narlı
Çocuk Hastalıkları
ÇOĞUL GEBELİK

Op. Dr. Ahmet Kahraman
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Abdominoplasti

Dt. Ahmet Kerküklü
Diş Hekimi
Çocukta Ağız ve Diş Bakımı

Yrd.Doç.Dr. İlkim Çıtak Karakaya
Fizyoterapist
Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları

Pedagog Nil Tuncalı

Bir Kadın ve İki Erkek

Uzman Dr. Şule Sümbül
Psikiyatr
ÖZGÜVENLİ ÇOCUKLAR

Prof.Dr. Yaşare Arnas
Okul Öncesi Eğitim
İkizlere ve İkiz Annelerine Merhaba
Uzmanlar
Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları
[ Yrd.Doç.Dr. İlkim Çıtak Karakaya, Fizyoterapist 21.11.2008 ]

Gebelik, tüm vücut sistemlerinde fizyolojik ve fiziksel değişikliklere yol açan hızlı bir biyolojik olaydır.
            Gebelikte görülen bel ve sırt ağrılarına neden olan faktörleri açığa çıkarmak için, gebelikte oluşan postural (duruş ile ilgili) değişiklikler ile bu değişikliklere yol açan fiziksel ve fizyolojik farklılaşmaların bilinmesi gerekmektedir.
 
 
 
 
 
 
 
Gebelikte Meydana Gelen Kas-İskelet Sistemi Değişiklikleri
Gebelikte meydana gelen kas-iskelet sistemi değişiklikleri şu şekilde özetlenebilir:
·         Karın kasları gerilir ve gevşer. Bu esneme gebeliğin son dönemlerinde en üst düzeydedir.
·         Hormonların (özellikle relaksin hormonu) etkisiyle bağ dokudaki gerilim kuvveti azalır ve bağlar tarafından desteklenen yapılarda hareketlilik artar.
·         Bağların gevşemesi nedeniyle eklemlerde aşırı hareketlilik açığa çıkar ve özellikle sırt, bel, leğen kemiği (pelvis) ve bacakların ağırlık taşıyan eklemlerinde yaralanma riski artar.
·         Büyüyen karın nedeniyle vücudun yer çekimi merkezi yer değiştirir.
·         Omurganın fizyolojik eğriliklerinde bir artış görülür.
·         Boyun çukurluğu (servikal lordoz) artar, baş hafifçe öne doğru yer değiştirir.
·        Bel çukuru (lumbar lordoz), yer çekimi merkezindeki değişikliği kompanse etmek için artar.
·         Omuzlar öne doğru yuvarlaklaşır.
·         Rahim (uterus) ağırlığı pelvik taban kasları (vajinadan anüse uzanan kaslar)  tarafından taşınır ve pelvik taban 2.5 cm kadar aşağı çöker.
 
 
 
 
 
 
Gebelikte Bel Ağrısının Görülme Sıklığı
Kadınların %50’sinden fazlası, en sık 4-7. aylarda olmakla birlikte gebeliklerinin herhangi bir döneminde sırt, bel ve pelvik eklem ağrısı ile karşılaşabilmektedir. Ağrının şiddeti ve süresi genellikle gebelik boyunca değişiklik gösterir ve sıklıkla sonraki gebeliklerde de ortaya çıkar. Durumun ciddiyeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Bir kişi sadece hafif bir sertlik ve rahatsızlık hissederken diğeri bu durumdan çok daha ciddi bir şekilde etkilenebilir. Bel ağrısı olan gebelerin 1/3’ünde ağrının şiddeti ve süresi, mesleki ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayıcı niteliktedir. Gebelik döneminde yaşanan bel ve sırt ağrısı problemleri, doğumdan sonra da devam edebilir. Bu nedenle her gebenin doğumdan sonra da vücut mekaniklerinin doğru kullanımına dikkat etmesi konusunda bilinçlendirilmesi gereklidir.
 
 Gebelikte Bel Ağrılarının Nedenleri
Gebeliğin ilk 3 ayında özellikle relaksin hormonu seviyesinin artması, ilerleyen dönemlerde ise iyi bir kondisyona sahip olmayan kasların, eklemleri desteklemede yetersiz kalması, lumbar lordozun artarak bel bölgesinde mekanik bir yüklenmeye yol açması, büyüyen fetusun damarsal yapılarda oluşturduğu basınç, bel ağrılarının nedenleri arasında sayılabilir. Ayrıca bel omurlarında daha önceden var olan disk patolojileri de gebelikte alevlenebilmektedir. 
Ayrıca, son yıllarda ağır fiziksel güç gerektiren işlerde çalışan insan sayısındaki azalmaya rağmen artan bel ağrısı şikayetleri, gebe populasyonuna da yansımıştır. Bunun nedenlerinin, çalışanları maddi ve manevi anlamda tatmin edici olmaktan giderek uzaklaşan iş yaşamı ve ergonomik olmayan çalışma pozisyonları olduğu düşünülmektedir.
 
Gebelikte En Sık Karşılaşılan Bel Ağrısı Tipleri
Gebelikte görülen bel ağrısı genel olarak üç başlık altında incelenmektedir:
1.     Lumbal bölge ağrısı: Bu tip ağrının gebelikte görülen postural (duruşla ilgili) değişikliklere, bağ dokularının elastikiyetinin artmasına ve karın kasının kuvvet ve fonksiyonunun azalmasına bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir. Bel ağrısı şikayeti genellikle gün ilerledikçe ve statik postürler sebebiyle oluşan kas yorgunluğu ile artış gösterir. Bu şikayetler çoğu zaman dinlenme ve pozisyon değiştirme ile azalır. Fiziksel uygunluğu iyi olan kadınların gebeliklerinde bu tip bel ağrısına daha az rastlanır.
2.     Sakroiliak (posterior pelvik) ağrı: Leğen kemiğinin arka kısmındaki bu ağrı, kalça bölgesinde batıcı tarzda da hissedilir. Ağrı, uyluk ve bacağın arka kısmına yayılabilir fakat ayağa kadar ilerlemez. Ağrısız geçen dönemler mevcuttur. Bu tip ağrı, lumbal bölge ağrısından dört kat daha fazla sıklıkta görülür. Tek veya çift taraflı olarak ortaya çıkabilir ve %10 oranında leğen kemiğinin ön kısmındaki pubik bölgede de ağrı tabloya eşlik edebilir. Uzun süre oturma, ayakta kalma, yürüme merdiven çıkma, tek ayak üzerinde durma veya yatak içinde dönme gibi aktiviteler ile ağrı oluşur. Bu tip ağrı dinlenmekle hafiflemez ve aktivite ile artış gösterir.
3.    Karışık tip ağrı : Bel ağrısı olan gebelerin %8’inde, yukarıdaki tiplerin farklı özelliklerini taşıyan karışık tipte ağrının da olabileceği gösterilmiştir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Bel Ağrısı Olan Gebeler İçin Fizyoterapi Yaklaşımları
Bel ağrısı olan gebelerde kullanılabilecek tedavi yaklaşımları, benzer probleme sahip gebe olmayan kişilerle kıyaslandığında oldukça sınırlıdır. Bu nedenle eğer mümkünse problem henüz oluşmadan önlem almak son derece önemlidir. Fizyoterapistler, gebelerin kas-iskelet sistemlerini değerlendirip, bu değerlendirme sonuçlarına göre alınması gereken tedbirler konusunda bilgilendirme yapabilirler. Mevcut bir bel ağrısı probleminde ise, uzman hekim tarafından teşhis koyulduktan sonra yapılan fizyoterapi değerlendirmeleri ışığında belirlenen fizyoterapi yöntemlerini uygularlar. Fizyoterapi değerlendirmesi özetle şunları kapsar;
 
Sosyodemografik durum: gebenin yaşı, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, eğitim durumu, mesleği, içinde bulunduğu gebelik haftası, gebelik ve varsa önceki doğum hikayesi.
·        Kas-iskelet sistemi değerlendirmesi: postür analizi, uzunluk ölçümleri, omurga yapısının ve eğriliklerinin incelenmesi, esneklik testleri, kas kuvveti değerlendirmesi, diastasis rekti abdominis (karın kasları arasındaki ayrılma miktarı) değerlendirmesi, bazı klinik testler.
·        Bel ağrısının değerlendirilmesi: ağrının yeri, tipi, başlangıç zamanı, şiddeti, süresi, ağrıyı arttıran ve azaltan faktörler.
·        Egzersiz alışkanlığının değerlendirilmesi: gebelik öncesi ve gebelik sırasındaki egzersiz alışkanlığı, egzersizin tipi, süresi, şiddeti
·        Çalışma ortamının, boş zamanlarını değerlendirme ve günlük yaşam aktivitelerinin incelenmesi.
Yapılan bu değerlendirmeler sonucunda, gebenin bireysel ihtiyaçları ortaya çıkarılır ve kendisine özel bir eğitim ve egzersiz programı oluşturulur. Bu değerlendirmelerin gebeliğin erken dönemlerinde yapılması bel ağrısı gibi kas-iskelet sistemi problemlerinin önlenmesinde son derece önemlidir. Bunun yanı sıra, gebelik öncesinde fiziksel uygunluğu iyi olan kadınların gebelikte bel ağrısı problemiyle karşılaşma riski daha azdır. Bu nedenle, eğer mümkünse gebe kalmadan önce özellikle sırt ve karın kasları, kuvvet ve endurans açısından uygun duruma getirilmelidir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Bireysel ihtiyaçlara yönelik olarak planlanan fizyoterapi programları, mutlaka fizyoterapistlerce uygulanmalıdır.
·         Kas spazmını ve ağrıyı azaltmaya yönelik olarak masaj,
·         Eklem ve yumuşak doku mobilizasyonu,
·         Yüzeyel sıcaklık ajanları,
·         Postür egzersizleri
·         Gevşeme egzersizleri
·         Gebelere uygun olarak hazırlanmış pelvik kemer ve korseler,
·        Ayak arklarının desteklenmesine yönelik ark takviyeleri, bu programlar dahilinde yapılan fizyoterapi uygulamalarına birkaç örnek olarak sayılabilir.
Her gebe kadının, anatomi ve kinezyoloji konusunda bilgilendirilmesi ve çeşitli hareketler sırasında vücut mekaniklerinin doğru kullanımına ilişkin eğitilmesi son derece önemlidir;
·        Uygun yatış-kalkış, oturma, ayakta durma, uzanma, ağırlık kaldırma-taşıma, itme-çekme pozisyonlarının öğretilmesi,
·         Ayak arklarını destekleyen, yüksek topuklu olmayan ayakkabı seçimi,
·         Lumbar lordozu arttıracak duruş ve aktivitelerden kaçınmak konusunda bilgilendirme,
·         Mümkünse kişinin iş yerinin ve evinin de ergonomik prensipler doğrultusunda düzenlenmesi, problemin önlenmesinde ve kontrol altına alınmasında önemli bir adımdır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Sırt ağrısı
İlerleyen gebelikle birlikte omurgalarda meydana gelen değişiklikler, göğüs kafesinin öne ve yanlara doğru genişlemesi, ilgili eklemler üzerine binen aşırı stres ve memelerdeki büyüme sonucunda sırt bölgesi aşırı yüklenmekte ve zorlanmaktadır. Bunların yanı sıra sırt ağrısı, bel bölgesindeki ağrıya bağlı olarak da olarak gelişebilir.
Gebelikte görülen sırt ağrısının fizyoterapisinde;
·         Düzgün duruşu koruyucu egzersiz programları
·         Göğüs kafesinin hareketliliğini geliştirici solunum egzersizleri,
·         İlgili eklemlere yönelik mobilizasyon teknikleri,
·         Kısalmış yapılara germe egzersizleri,
·         Ağrıyla baş edebilmek amacıyla gevşeme egzersizleri ile
·         Masaj teknikleri kullanılabilmektedir.


www.ikizanneleri.net   (21.11.2008)   Hit: (31925)   Sayfayı Yazdır   Yazıyı Tavsiye Edin     Paylaşın..

Yorumlar..Yorum yazabilmek için üye olmalısınız..

Henüz yorum yapılmamıştır.       İlk yorumu siz yapın..



Diğer Yazıları;
 • Tortikollis ve Tedavi Yaklaşımları
 • Bebek Masajı
 • Üyelik
  Kullanıcı Adı:
  Parola:
  Beni Hatırla

  .: Parolamı Unuttum..

  .: Üye Olmak İstiyorum :.

  Yazarlar

  Emel

  Bir PI var içimde..

  fulya aydıner

  Bilişimin Yıldızları

  Aslı

  Lütfen Kemerlerinizi Bağlayınız

  Esra, üçüz Annesi

  Bir taşınma hikayesi

  Dilek

  Organik İşler Bunlar

  Naz

  Anneme söylemeyin çok üzülür…

  Sinan Akyüz

  Evim evim güzel evim!..

  Burcu

  Büyüdüm Ben

  Esin

  İkizanneleri Grubundan gelen mailler

  Hande

  Kızlarım Büyüyor

  Selen-Ceren, İkiz kardeşler

  Sonsuz Sevgi

  Destekliyoruz
  Çocuk İstismarına HAYIR

  Çocuk Kitapçısı

  Ücretsiz Pedagojik Danışmanlık (Kardeş Site)

  SE-CE MATBAA

  ÇİDER

  www.twinsclup.com

  twinsclup.com
  www.ikizannelerigrubu.com

  İkiz Anneleri Grubu

  © Copyright 2008 - İkizAnneleri.net - Her hakkı saklıdır.
  Ana Sayfa | Hakkımızda | Güncel Haberler | Gebelik-Doğum | İkizlerimiz | Eğitim-Okul | Sağlık | İkizlerle Hayat | Annelerin Mutfağı | Deneyimlerimiz | İkiz Babaları | Özel İkizler | Etkinlik | İletişim
  Bu sitenin hiç bir kurum veya kuruluş ile bağlantısı yoktur. İkiz annelerine hediye edilmiştir.