25
Mart
2017
Cumartesi
15:36:00
Giri㡹fam Yap S˵llanᮬara Ekle Sitemizi Tavsiye Edin RSS


Yaşam

Betülce İkizce Moda

Betulce 2011

Doktor Astro

Balık Burcu Anne ve Çocuk

Basında Biz
HaberTürk TV Konuğuyduk

TV Programları

MotherandBaby Dergisindeyiz

WEB sitelerindeyiz

TRT de ikizanneleri.net Tanıtımı

Sitemiz Hürriyet Gazetesinde


Uzman Görüşü

Prof.Dr. Nejat Narlı
Çocuk Hastalıkları
ÇOĞUL GEBELİK

Op. Dr. Ahmet Kahraman
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Abdominoplasti

Dt. Ahmet Kerküklü
Diş Hekimi
Çocukta Ağız ve Diş Bakımı

Yrd.Doç.Dr. İlkim Çıtak Karakaya
Fizyoterapist
Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları

Pedagog Nil Tuncalı

Bir Kadın ve İki Erkek

Uzman Dr. Şule Sümbül
Psikiyatr
ÖZGÜVENLİ ÇOCUKLAR

Prof.Dr. Yaşare Arnas
Okul Öncesi Eğitim
İkizlere ve İkiz Annelerine Merhaba
Uzmanlar
Abdominoplasti
[ Op. Dr. Ahmet Kahraman, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi 07.12.2009 ]

Orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerginleştirildiği bir cerrahi girişimdir. Abdominoplasti tek başına bir şişmanlık tedavisi değildir. Kilo vermeyi düşünen hastaların bu ameliyatı ertelemesi gereklidir. Kilolu kişiler ameliyattan önce verebildikleri kadar kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü belirgin bir şekilde düzelir fakat ameliyata bağlı iz kalıcıdır. Abdominoplasti için Plastik Cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. En sık olarak Tam abdominoplasti ve Mini-abdominoplasti uygulanır. Diyet ve egzersize cevap vermeyen karın derisi sarkıklığı ve yağ fazlalığı olan, ayrıca vücut hatları düzgün kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın derisinde çatlaklar oluşmuş, sarkmış ve karın kasları zayıflamış kadınlarda tatmin edicidir. Çünkü kilo verme ile deri daha da sarkar. Doğum yapmaya niyeti olan hanımların da bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesinde yarar vardır.

Özellikle sigara içen kişiler bu ameliyattan bir ay önce ve on beş gün sonrasına kadar sigaraya ara vermelidir. Ameliyat öncesi ağır diyetten kaçınılmalı ve kullanılıyorsa kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin gibi) kesilmelidir. Ameliyattan sonra güneş ışınlarına direk maruz kalınmamalıdır. Özellikle üst ve alt solunum yollarını etkileyen enfeksiyonlardan kaçınılmalıdır. Bu hem anestezi açısından hem de cerrahi açıdan sonuçları olumsuz etkileyebilir.
 Abdominoplasti gövdenin diğer estetik ameliyatları (meme dikleştirme, liposuction vb) veya diğer bazı ameliyatlarla (rahim ve karın duvarı ameliyatları) ile birlikte de uygulanabilir.
İlk muayenenizde cerrahınız genel sağlık durumunuz, karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımı, karın cildinin sarkıklığı ve fazlalığı ve derinizin kalitesi hakkında fikir edinecektir. Bu muayene sırasında; daha önceden geçirmiş olduğunuz hastalıklar, halen mevcut sağlık problemleriniz (şeker hastalığı vb) , alışkanlıklarınız (sigara, içki vb) ve kullandığınız ilaçlar (aspirin, sakinleştirici vb) hakkında doktorunuza doğru ve ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Doktorunuza söylemeniz gereken diğer bir konu, bu ameliyatı neden istediğiniz ve bu ameliyattan neler beklediğinizdir. Bir abdominoplasti ameliyatı kişinin görünüşünü ve kendisine olan güveni arttıracaktır, ancak, tümüyle ideal bir görünüme kavuşmasını veya tedavi gerektiren diğer sorunlarını ortadan kaldırmayı sağlamayacaktır. Ameliyata karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda iyi düşünmeli ve bunları cerrahınız ile paylaşmalısınız. Bu konuyu açıklıkla tartışmaktan kaçınmayın. Sizin beklentileriniz ve muayene bulgularınız sonucu, ameliyatınızın şeklini belirleyecektir. Tek başına abdominoplasti veya liposuction ile birlikte tam veya mini abdominoplasti için uygun bir hasta olabilirsiniz veya sadece liposuction sizin için yeterli olabilir. Muayene sırasında; anestezi tipi, kaç gün hastanede kalacağınız ve ameliyat sonrası karşılaşabileceğiniz muhtemel sorunlar tartışılmalıdır.
Ülkemizdeki cerrahların çoğu bu ameliyat için genel anesteziyi tercih eder. Bazıları ise ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlarla birlikte lokal anasteziyi kullanır. Mini-abdominoplasti için genellikle lokal anastezi yeterli olur. Tam veya mini-abdominoplasti ameliyatları hastane şartlarında yapılır.
 
Ameliyatın şekli
Tam abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-5 saat, mini-abdominoplasti ise 1-2 saat sürebilir. Tam abdominoplasti genellikle, bikini hattı boyunca karın derisini karşıdan karşıya geçer ve bu kesi izi bikini giyildiğinde içinde gizli kalır. Ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa, bunlar onarılır, fazla deri ve altındaki yağdoku kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Karın derisi fazlalığı alındıktan sonra göbek yeni yerine yerleştirilir. Mini-abdominoplastide yapılan işlemler daha sınırlıdır. Kesi hattı daha kısadır ve genellikle varsa eski sezaryen izi hafif uzatılarak yapılır. Göbek yeri genellikle değiştirilmez. Operasyon bittikten sonra kesi hattı gizli (intradermik) dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için dren adı verilen bir ya da iki küçük kanül deri altına yerleştirilir.  
 
Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası 1-2 gün karın bölgesinde gerginlik ve ağrı olabilir. Bu rahatsızlıklar ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 10-15. gün sonra alınır. Hastanede kalış süresi genellikle 1gündür. Hastanın kendisini eskisi gibi hissetmesi birkaç ay alabilir. Hasta 2-4 hafta sonra günlük işlerine dönebilir. Mini-abdominoplastide ise bu süre 1 hafta gibi kısa bir süredir. Yara izi ilk 3-6 ay pembeleşerek kötüye gidermiş gibi görünebilir fakat bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmaz fakat bikini altına kolayca saklanabilen ince bir çizgi haline dönüşür. Mini-abdominoplastide bu çizgi daha kısadır ve kozmetik sonuç daha iyidir. Mini veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuçlar yaratır. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle sonuç genellikle ömür boyu kalıcıdır.
Eğer iyi kalitede gergin bir cilt ve sınırlı yağ birikimi varsa ve karın duvarı sağlamsa, liposakşın ile yağ alınması iyi sonuç verir. Total vücut yağının azalmasında diyet ve egzersiz programları da etkili olabilir, ancak deri sarkıklığına etkili olmaz. Bu tür hastalarda fazla deriyi kesip çıkarmak tek çözümdür. Ameliyat sonrası beklenmeyen ancak olası olaylar, liposakşın işleminde de görülebilir.
Vücut kontürü düzeltme konusunda uzmanlaşmış bir Plastik ve Estetik Cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir. Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur. Kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır. Pek çok kadın ya da erkek aşağıdaki komplikasyonlar ile karşılaşmasa bile kişi, doktoru ile riskleri, muhtemel komplikasyonları ve sonuçlarını, anladığına emin olana kadar konuşmalıdır. Ameliyat öncesi yeterli inceleme ve değerlendirme yapılırsa ve ameliyat uygun şartlarda gerçekleştirilirse, bu ameliyatın enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonları nadirdir. Enfeksiyon antibiyotik ile tedavi edilir. Yara iyileşmesinde gecikme veya kötü yara iyileşmesi görülebilir. Bu şartlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde sorunlara daha sık rastlanır. Ameliyat sonuçları ile ilgili olarak nadiren hayal kırıklığı yaşanabilir. Bu tip sonuçları düzeltmek için ek cerrahi işlem gerekebilir.

Yasal Uyarı: Bu yazının tüm hakları www.ikizanneleri.net´e aittir. İzinsiz kopyalanamaz, herhangi bir görsel ve yazılı medyada basılamaz.www.ikizanneleri.net   (07.12.2009)   Hit: (7812)   Sayfayı Yazdır   Yazıyı Tavsiye Edin     Paylaşın..

Yorumlar..Yorum yazabilmek için üye olmalısınız..

Henüz yorum yapılmamıştır.       İlk yorumu siz yapın..Diğer Yazıları;
 • Liposakşın
 • Üyelik
  Kullanıcı Adı:
  Parola:
  Beni Hatırla

  .: Parolamı Unuttum..

  .: Üye Olmak İstiyorum :.

  Yazarlar

  Emel

  Bir PI var içimde..

  fulya aydıner

  Bilişimin Yıldızları

  Aslı

  Lütfen Kemerlerinizi Bağlayınız

  Esra, üçüz Annesi

  Bir taşınma hikayesi

  Dilek

  Organik İşler Bunlar

  Naz

  Anneme söylemeyin çok üzülür…

  Sinan Akyüz

  Evim evim güzel evim!..

  Burcu

  Büyüdüm Ben

  Esin

  İkizanneleri Grubundan gelen mailler

  Hande

  Kızlarım Büyüyor

  Selen-Ceren, İkiz kardeşler

  Sonsuz Sevgi

  Destekliyoruz
  Çocuk İstismarına HAYIR

  Çocuk Kitapçısı

  Ücretsiz Pedagojik Danışmanlık (Kardeş Site)

  SE-CE MATBAA

  ÇİDER

  www.twinsclup.com

  twinsclup.com
  www.ikizannelerigrubu.com

  İkiz Anneleri Grubu

  © Copyright 2008 - İkizAnneleri.net - Her hakkı saklıdır.
  Ana Sayfa | Hakkımızda | Güncel Haberler | Gebelik-Doğum | İkizlerimiz | Eğitim-Okul | Sağlık | İkizlerle Hayat | Annelerin Mutfağı | Deneyimlerimiz | İkiz Babaları | Özel İkizler | Etkinlik | İletişim
  Bu sitenin hiç bir kurum veya kuruluş ile bağlantısı yoktur. İkiz annelerine hediye edilmiştir.